Klejnot wód Atlantyku

Klejnot wód Atlantyku

Szmaragd na oceanie

Irlandia to wyspa należąca do archipelagu Wysp Brytyjskich, na Oceanie Atlantyckim. Czasami, bardzo trafnie, nazywa się ją Szmaragdową wyspą. Jest to wynikiem tego, że na wyspie dominują soczyście zielone równiny. Swoje trzy grosze mógł dodać również św.Patryk, patron Irlandii. Podczas jego święta, 17 marca, dominuje kolor zielony, symbolizujący koniczynę, atrybut świętego.

Ach, ta angielska pogoda…

Klimat na wyspie jest dość łagodny. Jest to zasługa ciepłego Prądu Zatokowego. Łagodne zimy ( średnia temperatura 4-7 stopni) i jedynie ciepłe lato ( 14-16 stopni w lipcu) sprawiają, że aż chce się spacerować cały rok. Jedyną przeszkodą mogą być ulewne deszcze. Wilgoć przy tych temperaturach zaś gwarantuje mgły i zachmurzenia. Istna angielska pogoda.
Bynajmniej moherowe wybrzeże
Brzegi wyspy są niemal naznaczone głębokimi zatokami i skalistymi urwiskami. Nie można się zatem dziwić, że kolejną wizytówka wyspy są klify. Nie byle zresztą jakie – potężne klify Moher, osiągające nawet 200 metrów wysokości.

A kto tu mieszka?

Oprócz prawie 6 mln ludzi wyspę zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Fauna jest głównie reprezentowana przez ptactwo. Większość to gatunki migrujące z Grenlandii lub Islandii. Jest też bogactwo gatunków ptaków wodnych. Podmokłe tereny irlandzkie są dla nich istnym rajem. Obok nich występują także nieliczne ssaki lądowe – sarny, króliki, borsuki, gronostaje i zające. Na wybrzeżach można spotkać faunę morską – foki szare, delfiny, morświny i wieloryby.

Celtycko-chrześcijańska kultura

Bogata kultura celtycka, biorąca swe źródła z Szmaragdowej Wyspy, fascynuje od wieków. Niezwykle ciekawym elementem dziedzictwa Irlandczyków jest dla nich taniec, który inspirował artystów na całym świecie. Obecnie ważną rolę w ich życiu odgrywa także religia. Uroczyste obchodzenie świąt to jedna z ważniejszych tradycji. Przestrzegają tego nawet puby, które na św.Patryka podają wszystkim zielone piwo i whiskey w "dzbanku Patryka".

Historia francuskiego miasta Awinion

Niezwykła wyspa

Irlandia to miejsce warte osobistego odkrycia. Tak jak każdy klejnot ma wiele tajemnic i uroku. Piękne przykłady architektury, celtyckie sekrety i ciekawa kultura, na dodatek okraszona zielonym piwem. Czego chcieć więcej?

Leave a Reply