Festiwale muzyki ludowej
Zespoły folklorystyczne oraz organizowane w wielu regionach Polski festiwale muzyki ludowej są jednym z ciekawszych sposobów ochrony dziedzictwa kulturowego polskiej wsi. Dzięki nim zachowane są dawne pieśni ludowe oraz tańce. Z tego też względu regionalne zespoły folklorystyczne cieszą się dużym szacunkiem i uznaniem. Co warto wiedzieć na ich temat?
Do najbardziej znanych zespołów folklorystycznych w Polsce należą zespoły pieśni i tańca, które powstały tuż po II wojnie światowej. Są to słynne Mazowsze oraz Śląsk. Zespoły te stały się znane nie tylko w całej Polsce, ale i na świecie. Ich trasy koncertowe pozwalały promować polską kulturę oraz sztukę ludową daleko poza granicami kraju. Do dnia dzisiejszego zespoły te cieszą się dużym uznaniem na całym świecie.
Imprezy lokalne
Zespoły folklorystyczne oraz liczne, bardziej i mniej znane kapele regionalne, można podziwiać nie tylko podczas lokalnych imprez organizowanych w wybranych miejscowościach, ale i podczas wielkich festiwali folklorystycznych. Na terenie naszego kraju takie imprezy są coraz bardziej popularne i coraz chętniej organizowane. Wiele z nich to nie tylko sposób na udaną zabawę, ale i świetny sposób na promocję kultury. Niektóre z nich nie ograniczają się tylko do promocji polskich zespołów, lecz mają charakter międzynarodowy. Dobrym przykładem może być tu organizowany w Zakopanem Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. To jedna z najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce, która od lat cieszy się ogromnym powodzeniem. Inna impreza o międzynarodowym charakterze jest organizowana w Strzegomiu. Międzynarodowy charakter ma również festiwal w Brusach, znany pod nazwą „Dni Kultury Kaszubskiej”.
Również Kazimierz Dolny może się pochwalić ciekawą imprezą. To Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. W Żywcu promowana jest kultura góralska, stąd też popularny jest tutejszy Festiwal Folkloru Górali Polskich. Nad morzem również promowana jest kultura ludowa oraz folklor. Słynną imprezą jest tu „Lato nad Świną”, czyli festiwal folklorystyczny, który każdego lata odbywa się w Świnoujściu.
Folklor to również zespoły i kapele dziecięce. Dla nich również organizowane są liczne festiwale, m. in. w Nowym Sączu, Lublinie a przede wszystkim w „Mieście Dzieci Świata”, czyli w Rabce – wyjątkowo przyjaznej dla małych artystów.