Hijras nie uważają się za mężczyzn ani za kobiety, ale za mieszankę obu płci, co sami nazywają „trzecią płcią”. Społeczność ta żyje w Indiach, a jej początki są bardzo starożytne; w rzeczywistości w czasie, gdy Imperium Mogołów przejęło Indie (XVI wiek), hijras są już udokumentowane jako zajmujące ważne stanowiska, takie jak opiekunowie dzieci cesarza i jako radni państwowi. W tym artykule postaramy się przedstawić krótki portret tej społeczności, jednej z najbardziej napiętnowanych w Indiach, która obecnie mocno upomina się o swoje prawa.
Kim są hijras?
Jak już wspomnieliśmy, są oni jedną z najstarszych społeczności w Indiach, a także jedną z najbardziej niedocenianych. Nie zawsze jednak tak było. W czasach starożytnych, a później w okresie Mughal, hijras cieszyli się ogromną popularnością i szacunkiem wśród hindusów, a także wśród muzułmanów. Dopiero przybycie Brytyjczyków sprawiło, że to, co kiedyś było podziwem i szacunkiem, przekształciło się w piętno. Od tego czasu społeczności hijra przetrwały z wielkim trudem, a wiele z nich, aby przeżyć, musiało zająć się prostytucją.
Chociaż można spotkać również kobiety, członkami społeczności hijra są zazwyczaj mężczyźni. Hijras noszą długie włosy, makijaż, perfumy i kobiece ubrania: piękne sare i welony, a także dużą ilość kolczyków, naszyjników i bransoletek. Większość z nich doświadczyło dyskryminacji (a nawet znęcania się) w swoich rodzinach, które nie akceptują ich tożsamości, i zostalli zmuszona do ucieczki i tworzenia wspólnot z innymi hijras.
Jak żyją hijras?
Żyją oni w społecznościach (gharanas) rządzonych przez nayaka, który jest zazwyczaj najstarszym z nich. Nayak jest głównym guru, ale każdy hijra ma swojego nauczyciela, a każdy hijra może być nauczycielem innego hijra. Grupą uczniów są cheelas (siostry). Odwiedź także https://www.wczasowa.pl, jeśli interesuje Cię życie w Indiach i chciałbyś/ chciałabyś odwiedzić ten kraj.
Generalnie hijras udzielają swoich błogosławieństw w zamian za pieniądze, aby mieć dochód w swojej społeczności. Ale, ponieważ społeczne piętno jest wciąż silne, często są zmuszeni do żebrania, aby przeżyć. Wiele innych osób trafia do mrocznego świata prostytucji, co pociąga za sobą straszne konsekwencje w postaci nadużyć i rozprzestrzeniania się chorób wenerycznych, w tym HIV.
Trzecia płeć w kulturze indyjskiej
Jeśli dziś hijras są wyraźnie napiętnowani, to w starożytnych Indiach, jak już wspomnieliśmy, tak nie było. W rzeczywistości religia hinduistyczna doskonale kontempluje trzecią płeć, ponieważ jej bogowie posiadają zarówno męską, jak i żeńską energię.
Rzeczywiście, w mitologii hinduistycznej męscy bogowie (deva) zawsze mają u swego boku shakti lub energię żeńską. Bogowie i boginie nie są postrzegani jako osobne postacie, jak to ma miejsce w innych mitologiach, ale jako dwie strony tej samej monety. Sam męski bóg, jak i sama żeńska bogini, to błędy teologiczne. Boskość jest zawsze męska i żeńska.