Praca aktora bardzo często kojarzona jest z koniecznością ukończenia właściwych studiów i uzyskania dyplomu, który będzie ostatecznym potwierdzeniem umiejętności zdobytych przez artystę w czasie nauki. W zawodzie tym działać można jednak także bez posiadania wykształcenia na kierunku aktorskim. Wielu popularnych aktorów zdołało zrobić bardzo dużą karierę, po prostu rozwijając swój talent na planach filmowych. Dotyczy to zarówno największych gwiazd Hollywood, jak i rodzimych wykonawców. O ile jednak w stanach aktorzy bez dyplomu spotykani są bardzo powszechnie, o tyle w Polsce wciąż stanowią mniejszość.
Polscy aktorzy niezawodowi
Przykładem polskiego aktora niezawodowego może być Henryk Gołębiewski. Jego kariera rozpoczęła się już w wieku nastoletnim, kiedy to zagrał w wielu popularnych serialach dla młodzieży – takich jak np. „Stawiam na Tolka Banana”, „Podróż za jeden uśmiech” czy „Wakacje z duchami”. W wieku dojrzałym, Gołębiewski zasłynął rolą tytułową w nagradzanym filmie „Edi”, a także wieloma epizodami w kultowych produkcjach. Przykładem niezawodowego aktora z młodszego pokolenia może być natomiast Jakub Wesołowski. W wieku osiemnastu lat zagrał w serialu „Na wspólnej”, po czym jego kariera nabrała rozpędu. Wierną publiczność zyskał dzięki rolom w „Jutro idziemy do kina”, „Czasie Honoru”, „Strażakach” czy „Komisarzu Alexie”, dzięki czemu obecnie mało kto zdaje sobie sprawę z braku dyplomu u tego aktora.
Polskie aktorki niezawodowe
Karierę aktorską zaczęła w dzieciństwie także Anna Mucha. Jako dziesięciolatka wystąpiła w „Korczaku” Andrzeja Wajdy, gdzie dostrzegł ją Steven Spielberg i kilka lat później zaangażował do oscarowej „Listy Schindlera”. Anna Mucha zagrała później w wielu filmach, takich jak m.in. „Panna Nikt” czy „Chłopaki nie płaczą”. Szczególną popularność zyskała dzięki roli w serialu „M jak Miłość”. Mucha karierę rozwinęła jako aktorka niezawodowa, ale ostatecznie zdecydowała się na podjęcie studiów w szkole Lee Strassberga i zdobyła wykształcenie artystyczne. Innym przykładem może być Weronika Rosati, która przerwała naukę w Łódzkiej Szkole Filmowej. Od 2002 również występowała w „M jak miłość”, a później także w „Pitbullu” oraz wielu produkcjach filmowych. Weronika Rosati jako jedna z niewielu polskich aktorek robi karierę również za granicą – zagrała m.in. w drugim sezonie amerykańskiego serialu „True Detective”.
Niezawodowi aktorzy w serialach
Wielu niezawodowych aktorów ogranicza swoją pracę do udziału w produkcjach serialowych. Dotyczy to zwłaszcza wykonawców, którzy karierę zaczynali bardzo wcześniej. Przykładem może być Agnieszka Kaczorowska, która przez 7 lat występowała w serialu „Klan”. Na studia aktorskie nie udała się również Julia Wróblewska. Przygodę z planem filmowym rozpoczęła już w wieku 6 lat, za sprawą udziału w filmie „Tylko mnie kochaj”. Znaną serialową aktorką niezawodową jest też Joanna Jabłczyńska, która występowała w „Na Wspólnej” oraz licznych programach telewizyjnych. Mimo dalszej pracy na planie, wybrała jako kierunek studiów prawo i uzyskała aplikację radcowską. Podobnym przykładem może być Julia Kamińska znana z serialu „BrzydUla”, a także „Singielki” czy „Wkręconych”. Aktorka ta jest absolwentką germanistyki.
Kariera aktora niezawodowego
Wykształcenie w zawodzie aktora jest bardzo przydatne, ale ostatecznie większe znaczenie ma charyzma i talent. Niezbędna będzie też wytrwałość, ponieważ konkurencja w branży jest wyjątkowo duża. Dobrym rozwiązaniem dla amatorów może być agencja aktorska, taka jak CastingPro. Funkcjonuje ona jako baza aktorów, która udostępnia wiele przydatnych narzędzi interaktywnych i oferuje przy tym profesjonalny management. Castingi do filmów odbywają się regularnie, a najwięcej przesłuchań ma miejsce w dużych miastach – takich jak Warszawa. Agencja epizodystów może pomóc w zdobywaniu informacji na ich temat, co ma szczególne znaczenie dla wykonawców niezawodowych i dopiero rozpoczynających swoje kariery na rynku rozrywkowo-artystycznym.