Teatr i dziedzictwo kulturowe kontra nowe media, czyli ostatni cykl szkoleń Kultura Tędy

Czy teatr to miejsce na własną wypowiedź? Czy muzeum to miejsce, gdzie można robić wszystko? Czy atrakcyjna oferta działań edukacyjnych skierowana do dzieci musi być bogata? I jak to jest z tym facebookiem, czy jest on pomocny w pracy edukatora? Na te oraz inne pytania odpowiedzieć sobie mogli uczestnicy ostatniego cyklu szkoleń Kultura Tędy

7 kwietnia odbyły się dwa warsztaty, pierwszy z nich wyjątkowo w siedzibie Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp., na scenie letniej Emilia Adamiszyn poprowadziła warsztat pt. „Teatr jako porzestrzeń na własną wypowiedź”, który był pełen ruchu, teatralnych gestów, ćwiczeń pobudzających kreatywność i odmienne spojrzenie na różne sytuacje. Był to warsztat pełen śmiechu i radości, ale też zadumy i refleksji. A na drugi dzień uczestnicy nie ukrywali, że mają zakwasy, więc ostro przyłożyli się do pracy 🙂
Także w sobotę odbył się warsztat zatytułowany „Atrakcyjna oferta działań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą- jak to robić? ” w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej, który poprowadziła Weronika Idzikowska, na co dzień pracująca w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie. Był to warsztat, podczas którego poruszono wiele zagadnień z dziedziny pedagogiki i psychologii, dotyczący sposobów funkcjonowania dzieci oraz tego, czego oczekują od dorosłych, także w zakresie oferty edukacyjno-kulturalnej.

W niedzielę odbyły się warsztat z Magdaleną Birut z Muzeum Ziemi Wschowskiej, która opowiedziałą o tym jak mówić o dziedzictwie kulturowym naszym podopiecznym. Sposobów na to jest wiele, o czym mogli się przekonać uczestnicy, gdy poznawali mechanizmy i metody, dzięki którym łatwiej jest dzieciom zrozumieć czym to dziedzictwo jest i jak możemy je chronić.
Druga grupa pracowała nad teamtem wokół social mediów z Dominikiem Pokornowskim. Zgłębiali tajemnice social mediów, m.in. Facebooka, Instagrama, Twittera… Dowiedzieli się kiedy portale społecznościowe są przydatnym medium angażującym młodych odbiorców do świadomego uczestnictwa w kulturze nie tylko wirtualnej.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy dostali certyfikaty ukończenia szkoleń oraz praktyczne upominki w formie gadżetów promocyjnych, przydatnych w codziennej pracy edukatora i animatora.

Jest nam niezmiernie miło, że do projektu przystąpiło ostatecznie 35 osób i wszystkie teraz zabierają się do pisania wniosków, które złożą w konkursie Lubuski PAKIET. Granty w wysokości od 5 do 10 tysięcy złotych brutto czekają!

Bardzo serdecznie dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. za owocną współpracę partnerską oraz użyczenie sal na potrzeby realizacji szkoleń.

Podziękowania składamy także na ręce Dyrektora oraz pracowników Teatru i. J.Osterwy w Gorzowie Wlkp. za udostępnienie Sceny Letniej na potrzeby przeprowadzenia jednego warsztatu.